LATEST ARTICLES

Saramago tregon Saramago

Autobiografia Kam lindur në një familje fshatarësh pa tokë në Azinhaga, një fshat i vogël i nodhur në provincën Ribatejo, në bregun e djathtë e lumit Almonda, nja 100 kilometra në verilindje të Lisbonës. Prindërit e mi quheshin José de Sousa dhe Maria da Piedade. José de Sousa do të kishte qenë edhe emri im në rast se nëpunësi i...

Afganistani, një déjà vu

Rënia e Sajgonit, lufta midis Maos dhe Çian Kai Shisë, revolucioni islamik në Iran. Represionet e kujt fiton pas arratisjes së të tjerëve dhe historia që rikthehet në shënimet e një të dërguari shumë special.   Më 1979 nga sot nesër kisha parë shpërbërjen e regjimit të Shahut të Persisë. 10 vite më pas, po nga sot nesër, kemi parë të...

Të gjitha gënjeshtrat supersonike të Xi

Flet Edward Luttwak Intervistë me strategun amerikan: raketa supersonike kineze nmjë armë e fuqishme, por e papërdorshme, e vështirë të godasë objektiva në lëvizje. Nga Huawei tek avionët, teknologjia kineze bën ujë nga të gjitha anët, kurse në Shtetet e Bashkuara është Silicon Valley ajo që rrezikon të mbytet. Tajvani? Nëse Xi pushton, Biden bombardon.   Një “armë letale” që bën xhiron...

Lufta e Tretë Botërore është tashmë këtu: si funksionon Cyber Warfare

Çdo ditë zhvillohet një luftë e heshtur, një luftë që nuk derdh gjak, por që shkakton qindramijëra viktima, një luftë në të cilën fushëbeteja nuk janë detet, qiejt apo ultësirat, por një botë virtuale e përbërë nga rrjete kompjuterësh dhe serverësh. Kjo lloj ndeshjeje, armët e të cilëve janë virusët dhe programet “spiunë”, në fushën e mbrojtjes e merr...

Nili i mosdakordësisë

Historiani grek Herodot e quajti Egjiptin si «një dhuratë të Nilit». Në distancën e 25 shekujve, pohimi i “babait të historisë ” është ende e vërtetë. Në masën mbi 90% Egjipti varet nga lumi i madh për të plotësuar nevojat e 100 milion banorëve, të përqëndruar përgjatë brigjeve të tij, në zonën e deltës dhe, pjesërisht, në bregun mesdhetar....

Reportazh nga Kosova: Intervistë me komandantin e misionit KFOR, gjeneralin Franco Federici

Aktualisht komandanti i Kosovo Force – KFOR, një kontigjent shumëkombësh i përbërë nga 28 vende, është gjenerali i divizionit Franco Federici, oficer me përvojë të madhe, me në aktiv misione të shumta jashtë vendit. Gjenerali është komandanti i 25-të i misionit NATO në Kosovë. Gjatë aktivitetit të fundit gazetareskt embedded në ndjekje të ushtarakëve të KFOR, kam mundur ta...

Si Dinasta Qing e bashkoi Tajvanin

Në vitin 1644, Dinastia Qing bashkoi veriun e Kinës, ndërsa pushtimi i jugut të vendit u zvarrit gjatë gjithë mbretërimit të perandorit Shunzhi (1643 – 1661). Në vitin 1661, viti i fundit i mbretërimit të tij, komandanti Koxinga (Zheng Chenggong) mblodhi një ushtri të madhe dhe duke ngritur bazë në Xiamen e Quemoy lëvizi drejt Tajvanit, duke përzënë nga...

Marrëdhëniet e komplikuara midis një Rusie të pakënaqur dhe një Europe të përçarë

Ashtu si në 2014, Rusia është kthyer në qendër të vëmendjes në vijim të ngjarjeve të mirënjohura që kanë parë të përfshirë opozitarin Alexei Navalny. Por ndodhia, të paktë për sa i përket raporteve midis Bashkimit Europian dhe Rusisë, nuk është ezauruar me vendimin e braktisjes së protestave në rrugë. I këtij fakti është dëshmitar vizita e Josep Borrell,...

Si formohen qeveritë gjermane

Kushtetuta e Republikës Federale Gjermane është baza juridike e zgjedhjes së “Kancelarit Federal”, i pajisur me pushtete të gjera në kuadrin e qeverisë së vendit, aq sa për sistemin gjerman përdoret formula e “demokracisë së Kancelarit”. Formalisht e miratuar më 8 maj të 1949, Kushtetuta më pas u kundërfirmos nga Aleatët dhe hyri në fuqi pak ditë më pas në...

North Stream 2: Lufta e Shteteve të Bashkuara me Rusinë, në kurrizin e europianëve

Projekti North Stream 2 (NS2) përfaqëson 50 miliard metra kub gaz në vit. Edhe pse objektivat e carbon neutrality e kanë modifikuar kuotën e GNL në përzierjen energjitike, rënia e prodhimit të qymyrit dhe e energjisë bërthamore në Gjermani duhet të kompensohet nga gazi në periudhë afatmesme. Gjermania është klienti numër një i gazit të Rusisë. Kjo varësi e...