LATEST ARTICLES

Javët e kaluar qiejt e Shteteve të Bashkuara janë ndezur fishekzjarre që festonin traditën e lirisë e të demokracisë së vendit me rastin e festimeve të 4 korrikut, Ditës së Pavarësisë. Por ndërkohë republikanët vazhdojnë ta zhbëjnë këtë traditë...
Çfarë fshihet përpara infowar në Ballkan Një luftë e nëndheshme, e heshtur po bëhet në Ballkan. Jo me armë, por me goditje fake news, dizinformimesh online dhe fushatash propagandistike. Në fushë Rusia dhe Kina, përballë tyre NATO. Ja strategjia.   Historikisht, Ballkani...
Rëndom jemi mësuar ta mendojmë Deep State si diçka të “errët”, një qeveri hije që manovron fijet e pushtetit prapa kuintave. Lobe, masoneri dhe aparate kontrolli që vendosin jetët tona jashtë lojës demokratike. Sidomos në Shtetet e Bashkuara, koncepti...
“Gjatë Luftës së Ftohtë e dinim se kush ishim. Sot Perëndimi është i mefshtë”. Intervistë me politologun Andrew Michta.   “Në Kinë po ndodh diçka që bota nuk e ka parë kurrë më parë. Jemi gati? Kina po krijon shtetin e...

Papesha Zan

Teoria e saj është bërë betejë politike në Itali. Judith Butler, filozofja – yll që ka lançuar revolucionin e madh të gender.   Tekstet e saj janë të errët, me një gjuhë e padeshifrueshme, por impakti i mendimit të saj është...

Kriza karaibike

Më 7 korrik një komando mercenarësh ka sulmuar rezidencën e presidentit haitian Jovenel Moïse. Duke ju referuar deklaratave të disa prej personazheve të përfshirë në sulm (lidhur me të cilin mbesin ende jo pak anë të errëta, sidomos në...
Shtetet e Bashkuara nuk janë superfuqia që ëndërronin të ishin. Kanë pësuar një humbje të hidhur ushtarake në Siri, bashkë me nja 100 shtete aleate, por  që guxojnë të përkunden në iluzionet e tyre. Ama ka ardhur momenti i...
Një kërkim nëpër dokumenta rikthen historinë e një prej personazheve më kontradiktorë të historisë së mafias. Del një portret plot me detaje i atij që “drogoi Amerikën”, duke ja arritur thuajse gjithmonë t’ia kalojë pa u lagur. Por edhe...
Një intervistë me gjeneralin Giorgio Cuzzelli Më 30 qershor ministri i Mbrojtjes italiane Lorenzo Guerini ka njoftuar tërheqjen e ushtarit të fundit italian nga Afganistani. Ka përfunduar kështu një impenjim 20 vjeçar për Italinë, që i ka parë forcat tona...
«Nuk jemi më në epokën e Luftës së Ftohtë». Me këtë pohim të fortë, duke ju drejtuar më 24 tetor 2013 presidentit të atëhershëm amerikan Obama, Angela Merkel ka dashur të shënojë një kthesë në raportet strategjike midis Gjermanisë...