Ekonomi

Ekonomi

Çështja gjermane

Motori i Europës ka ngecur? Përkeqësohet gjendja e biznesit, kompani të mëdha në alarm, industria ngadalësohet, banka për t’u rimenduar. Dhimbjet e Corporate Deutschland e...

Euro? Një ide e pakuptimtë

Një intervistë me Ashoka Mody   Ashoka Mody, Profesor i Ekonomisë në Princeton University dhe ish drejtues pranë Fondit Monetar Ndërkombëtar, konfirmon atë që ekonomistët dinë,...

Domethënia e vërtetë e Traktatit të Aquisgrana: Sfida e “Merkron” ndaj mbrojtjes, sigurisë dhe...

Nëqoftëse flitet për Europën, të gjitha dritat mediatike botërore janë të drejtuar nga demonstrimet e përjavshme e pakënaqësisë sociale, që kanë përfshirë Francën, duke...

Në rrënjët e zemërimit

Pa një program koherent dhe një zë të përbashkët, jelekverdhët nuk përfaqësojnë një alternativë të vërtetë politike. Ama disa prej problemeve që ngrenë meritojnë...

Vjedhja e madhe

Një grup bankash dhe operatorësh financiarë kanë krijuar një sistem me të cilin sigurojnë rimbursime fiskale të pajustifikuara. Duke u vjedhur miliarda euro vendeve...

Gjermania beson tek euro deri kur i vjen për mbarë

Në flluskën e mirëqenies gjermane, pakënaqësia e disa vendeve europiane ndaj monedhës së përbashkët duket e pakuptueshme. Por në Berlin i frikësohen goditjeve sistemike...

“Problemi i Europës është Gjermania, jo Italia”

Ekonomisti Sergio Cesaratto: “Berlini dëshiron që ta shfrytëzojë Bashkimin Europian, jo ta drejtojë atë. Falë euros, pasurohet me krizën e të tjerëve dhe Greqia...

Demokraci nën presion: normaliteti i krizave

  Diskutohet gjithnjë e më shumë për një krizë në zhvillim të sistemeve demokratike. Flitet për krizë të një modeli dhe jo vetëm për raste...

Miti fals i tregut të lirë

Amerika nuk është më shtylla e rendit ekonomik global. Kina po përfundon fazën e parë të globalizimit, e nisur në ‘800 nga Europa dhe...

Miti fals i tregut të lirë

Amerika nuk është më shtylla e rendit ekonomik global. Kina po përfundon fazën e parë të globalizimit, e nisur në ‘800 nga Europa dhe...
0FansLike
69,211FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS