Default Category

Default Category

This is a general category which will hold all posts that don't belong to another specific category.

Default Category

Default Category
This is a general category which will hold all posts that don't belong to another specific category.

Demokracia në Amerikë

Një sistem politik i themeluar mbi liritë dhe mbi kërkimin e lumturisë     Sharmi i politikës amerikane Shtetet e Bashkuara janë sot superfuqia e vetme. Sharmi i...

Një, dhjetë, njëqind populizma

Një bashkëbisedim me studiuesin Jan-Werner Müller: Ngjitja e AfD-së në Gjermani demonstron se edhe partitë e përçara në brendësinë e tyre mund t’ia dalin...

Perëndimi dhe epoka e lodhjes

Universiteti Amerikan në Irak, i lindur sipas modelit të atij të Kajros dhe Bejrutit, ngrihet afër një varri masiv që mbante eshtrat e 500...

Kush është James Mattis, njeriu që po përmban Donald Trump

Protagonist i një karriere brilante të siguruar në fushën e betejës, Mattis po tenton që të forcojë sigurinë e Shteteve të Bashkuara duke përmbajtur “jostrategjinë...

1917: Loja e madhe amerikane

Hyrja në luftë e Shteteve të Bashkuara në 1917 prodhoi ndryshime rrënjësore në fatet ushtarake (dhe jo vetëm) europiane. Si çdo lëvizje strategjike e...

“Ju shpjegoj Revolucionin e Tetorit dhe realizmin e Leninit”

Një intervistë me historianin Luciano Canfora    Revolucioni i Tetorit ka mbushur 100 vjeç. Po flasim me Luciano Canfora, historian dhe filolog barez. Profesor, le ta...

PACOM-i para sprovës të Koresë së Veriut

Komanda Amerikane e Paqësorit është një aktor influent në vendimet strategjike lidhur me Azinë dhe Phenianin. Pesha vendimtare e ushtarakëve në vijueshmërinë e politikës...

“Fozza Inda”: Kur kinezët bëhen padronë

Interi kinez Era kineze e futbollit italian fillon me këto fjalë: «Interi dhe Suning ndajnë një vizion të përbashkët». Është ora 19 e 15 minuta...

Gjermani, arësyet e liberalëve

Pas pesë javësh traktativash të gjatë dhe intensive, liberalët gjermanë kanë lënë që të dështojë marrëveshja për qeverinë e re gjermane. Sipas Peter Tauber,...

Demokracia në rrezik

Sebastiano Maffettone E kam takuar Kevin Spacey në Ravello – ku po xhironte një film lidhur me Al Gore – pak më shumë se një...
0FansLike
69,211FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS