Letersi

Letersi

Michael Connelly: Harry Bosch, miku më i mirë

30 vite më parë lindi detektivi që kthehet në librari me librari, si «shpatull» i Renée Ballard, dhe në një serial televiziv (një tjetër,...

Fituesi i Nobelit për Letërsinë: Afrikan? Po. Europian? Po. Nuk jemi një gjë e...

Fituesi i Nobelit për Letërsinë: Afrikan? Po. Europian? Po. Nuk jemi një gjë e vetme «Shkruaj për emigrime, përkatësi, çrrënjosje sepse i kam përvojën, por...

Zakonet e të shkruarit

“Shkruaj tapë, korrigjo esëll” Për ta nxjerrë sa më mirë në pah gjeninë e tyre, ikonat e shenjta e letërsisë botërore kishin rite dhe objekte...

Hilary Mantel: Lamtumirë Britani, nuk je më cool

Farewell. Lamtumirë Angli. Mbretëria dëshiron t’ia mbathë. Megjithatë është jashtëzakonisht angleze, pasi ka jetuar në Botswana e Dubai. Por tani zbulon për Robinson: «Dua...

Portnoy në Pragë

Në vitrinën e Café Sacher në Vjenë Philip Roth qesh kur sheh një tortë me krem me fytyrën e Richard Nixon. Të nesërmen kalon...

Dostojevski 1821 – 1881 – 2021

Do të jenë 200 vjet nga lindja (11 nëntor) dhe 140 nga vdekja (9 shkurt), por shkrimtari rus nuk ka reshtur kurrë së qëni...

Diktatura, sëmundja ngjitëse e Egjiptit tim

Autor i njohur i «Pallati Jakubian» dhe «Kam vrapuar drejt Nilit», ’Ala al-Aswani kthehet në librari me një libër që ka një titull diagnostikues....

Në Buenos Aires me Borges

Me rreth 16 kilometrat katrore të saj, sot Palermo është më e shtrira e 48 lagjeve – barrios – të Buenos Aires. Vetë kjo,...

Gjeopolitika e Gabriel García Márquez

Nga Fidel Castro tek Carlos Andrés Pérez, miqësitë e shkrimtarit kolumbian zbulojnë shumë mbi “qasjen shkencore ndaj pushtetit” të tij. Dhe mbi identitetin latinoamerikan.   Më...

Vështrimi i Olga Tokarczuk

  Me Nobelin e Letërsisë të caktuar njëherazi polakes Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke, mund të pohohet se ka fituar Europa Qendrore, me të...
0FansLike
69,211FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS