Histori

Histori

Luftëra hapësinore

Orbita e tokës ishte vendi i bashkëpunimit dhe i dialogut, por po kthehet konkurrenca. Qëndron Rusia dhe sidomos Kina.   Si një rreth që mbyllet, saktësisht...

Ukrainasit e Izraelit

Presidentë, kryeministra, gjeneralë. Pionierë dhe shkrimtarë. Një pjesë e mirë e shtetit hebraik vjen nga qytetet nën bombat ruse.   Devorah Dayan e përmblodhi historinë e...

Viktor Bout i ringjallur

Rikthimi i “trafikantit të vdekjes”   Janë disa personalitete që do të kenë gjithmonë rreth vetes një aureolë misteri, pavarësisht nga sa hetime mund t’ju bëhen...

Gjeopolitika e djepit

Nga Kina tek Rusia tek Europa, distopitë më të këqija demografike bëhen realitet. Vetëm Amerika shpëton.   “Rryma ishte e shpejtë, por jo aq e fortë...

«Shtetet e Bashkuara e kanë sulmuar North Stream»

Fituesi i Çmimit Pulitzer Seymour Hersh rrëfen për Jacobin Magazine skupin e tij lidhur me misionin sekret të urdhëruar nga Biden për të dëmtuar...

Adrianopoja dhe Poitiers: konfliktet që kanë gjeneruar Europën

Ka evenimente në historinë e njeriut që kanë shënuar përgjithmonë rrjedhën e ngjarjeve. Vendimi i një individi të veçantë, në një rrethanë të caktuar,...

Ta mendosh luftën për të mos e bërë: Strategji bërthamore nga viti 1945

 “Si vis pacem, para bellum”. Megjithëse e formuluar rreth 2000 vite më parë, shprehja latine duket si e bërë me masë për të përshkruar...

Historia brenda Berlinit

Në Wilhelmstrasse, ku 90 vite më parë parakalonin nazistët, sot ka piceri, qebaptore dhe monumente që kujtojnë viktimat e Hitlerit. Reportazh nga një qytet...

Lufta e klasave e 1877 që Shtetet e Bashkuara e kanë zhdukur

Në verën e 1877, 1 milion punëtorë bënë grevë dhe u ndeshën me policinë në qytete të ndryshme amerikane. Qe thuajse një luftë e...

Josif Visarionoviç Stalin: Portreti i një të pamëshirëshmi

Peppone pa don Camillo: thuajse mund të ngatërrohesh përballë portretit të tij. Sikur të mos ishte për ata sy, të fiksuar dhe bosh: aspekti...
0FansLike
69,211FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS