Gjeopolitike

Gjeopolitike

Serbi – Kosovë: Tensionë të reja, probleme të vjetra

Kriza e fundit midis Beogradit dhe Prishtinës, e fundit e një serie të gjatë, paraqet shumë pika të përbashkëta me ato të mëparshmet. Konteksti...

«Ja plani i Putinit për shkatërrimin e NATO»

Bashkëbisedim me Ivan Preobrazhenskin, analist gjeopolitik rus banor në Pragë nga 2014, bashkëthemelues i Komitetit Kundër Luftës.   Vladimir Putini e ka krahasuar konfliktin në Ukrainë...

Të përmbyset plani: si Deep State frenon tranzicionin demokratik në Sudan

Center for Advanced Defense Studies – C4ADS – ka botuar kohët e fundit raportin “Breaking the Bank. How Military Control of the Economy obstructs...

Luftë, shok dhe indinjatë. Dilema e vijës së kuqe

Ekskluzive – Jürgen Habermas mbi përgjigjen ndaj pushtimit të Ukrainës 77 vite pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore dhe 33 pas përfundimit të një...

“Kemi nënvlerësuar ushtrinë ruse”

Bashkëbisedim me Giuseppe De Giorgio, admiral, ish Shef i Shtatmadhorisë së Marinës Ushtarake.   Kur ka filluar lufta në Ukrainë? Do të ishte banale të thuhej se...

Turqia tërheq veton ndaj hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO: sukses diplomatik apo...

Pas një ngërçi prej rreth dy muajsh, Turqia ka tërhequr javën e kaluar veton e saj ndaj hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO....

Transinstria: Fronti i nxehtë i shtetit që nuk ekziston

Transnistria, zyrtarisht Republika Moldave e Pridniestrovit, është një shtet i pavarur jo i njohur nga shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara, pasi konsiderohet de...

Historiani Niall Ferguson: “Sot problemi më i madh i Amerikës është inflacioni, jo Ukraina....

Niall Ferguson, ndër historianët më brilantë e gjeneratës së tij, do të ndërhyjë sot në Global Policy Forum i ftuar nga ISPI menjëherë pas...

Rreziqe dhe dizavantazhe të aderimit ukrainas në Bashkimin Europian

Një proces eventual i aderimit të Ukrainës në Bashkimin Europian paraqet një seri rreziqesh të rënda dhe dizavantazhes domethënëse për sigurinë europiane dhe për...

Enigma e pamundur. Roli i faktorit etnik në propozimet e fundit për zgjidhje të...

Aseti politik i Ballkanit bëhet periodikisht objekt i vëmendjes së mediave ndërkombëtare dhe i propozimeve për t’i dhënë fund çështjeve të pazgjidhura që i...
0FansLike
69,211FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS