Artkulture

Artkulture

Franco Nero, jeta e tij

Emri juaj i vërtetë? «Francesco Clemente Giuseppe Sparanero, lindur më 23 nëntor 1941, pak ditë përpara bombardimit të Pearl Harbor».   Çfarë familje ishte e jotja? «Ime gjyshe...

Era e superheronjve i harron heronjtë

Sylvester Stallone rishpiket në moshën 76 vjeçare një (është hera e parë) si protagonist i një seriali televiziv (është hera e parë). Titullohet «Tulsa...

Është Peter Handke Kapiten Gremçi i Ballkanit

Kosovari Jeton Neziraj paraqet në Cividale të Friuli një pièce që denoncon mbështetjen e nobelistit ndaj Serbisë gjatë luftës: «Arti nuk mund të jetë...

Heremiti i fundit

Nuk është social, nuk është woke dhe nuk shkon për kokteje. Pas 10 vitesh heshtjeje kthehet Cormac McCarthy, shkrimtari i madh metafizik.   5 vite më...

Rruga e despotëve

Pushteti e siguron hakmarrjen me goditje populizmi, polarizimi dhe pas të vërtete. Në çfarë synojnë autokratët e rinj sipas Moisés Naím.   Nga fundi i pushtetit,...

Johnny Depp vs Amber Heard

Akuza për dhunë, abuzime reciproke, kërkesa ekonomike hiperbolike. Përmbledhja e kauzës ligjore që po shkatërron jetë dhe karriera. Si dhe po përçan Hollywood. Procesi i...

Kritikja e artit Carla Glori ka zbuluar identitetin e vërtetë të Gioconda

Bëhet fjalë për Bianca Giovanna Sforza, që ka shërbyer si modele si për Monna Lisa, ashtu edhe për fytyrën e San Giovanni tek Darka...

Duke nxjerrë zëra shqiptarë: Një bashkëbisedim me Margo Rejmer

Mud sweeter than honey (2018, Përkthim anglez 2021) nga gazetarja dhe shkrimtarja polake Margo Rejmer është një portret i akullt i jetës nën diktatorin më...

Ujqit e Stanislav

Në 2017 u dërgova të merrja pjesë në Pen International Congress në Leopoli. Pranova për shumë arësye, njëra prej të cilave krejtësisht personale. Gjyshi...

Jakobinët janë rikthyer

“Antiracizmi është shndërruar në një gjykatë revolucionare dhe jemi në vitin 1793”. Një intervistë me Mathieu Bock-Côté.   Në fushën intelektuale Mathieu Bock-Côté zë një vend...
0FansLike
69,211FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS