Autorët Posts by Periskopi

Periskopi

513 POSTS 0 COMMENTS

“Jetoj në një shtëpi 54 metra katrore, bashkë më dy fëmijët...

Në qershor të 1991, Presidenti i ardhshëm rus Vladimir Putin shkoi të punojë për kryebashkiakun e Leningradit: ishte Shef i Komitetit për Marrëdhëniet e...

Lufta e shenjtë e Europës: Reforma që tronditi një kontinent të...

Përpara, pas dhe gjatë reformës protestante angleze qe ajo, me shtrirje me të gjerë ideologjike, e nisur nga Martin Luteri. Ja 12 momentet kryesore...

Një rrëfim për UDB-në, agjencinë e spiunazhit më pak të njohur...

UDB-ja është ndoshta agjencia më pak e njohur e spiunazhit e Luftës sëe Ftohtë. Ajo mbetet influente, pavarësisht shpërbërjes së vendit të cilin u...

Nacionalizmi autoritar, jo populizmi, është kërcënimi real për demokracinë

Populizmi është ndoshta koncepti më i mbivlerësuar sot. Supozimi se populizmi po kërcënon të destabilizojë regjimet demokratike në Europë gëlon si në media, ashtu...

“Kur vranë Pablon”. Flet autori i librit që frymëzoi “Narcos”

Flet Mark Bowden, autori i librit investigative mbi Pablo Escobar që ka frymëzuar serialin televiziv “Narcos”: “Luftimi i karteleve të drogës sot është shumë...

Venezuela, një pikëpyetje e madhe

Vendi latinoamerikan nuk arrin të dalë nga kriza, edhe pse qeveri dhe opozitë e deformojnë realitetin, mjafton që të sigurojnë një avantazh politik   Me 5...

Roberto Baggio Forever

"E rimendoj akoma penalltinë e gabuar në finale e USA ’94 kundër Brazilit. Hidhërimi nuk më është pakësuar, nuk do të më kalojë kurrë....

Spiunë gjermanë

  Nuk spiunohen miqtë… “Spiunimi i miqve është një gjë e papranueshme, nuk mund të tolerohet”. Ishte e tërbuar Angela Merkel në 2013, kur revista “Der...

Ana e errët e inteligjencës

Inteligjenca artificiale bazohet mbi një teknologji që u mundëson kompjuterëve të mësojnë vetë. Por ka një problem: vetë kërkuesit që e kanë projektuar nuk...

Algoritmi i pushimeve

    Vitet e fundit Portugalia është bërë një prej destinacioneve më të preferuara të turistëve nga e gjithë bota. Merita është edhe e një strategjie...