Autorët Posts by Periskopi

Periskopi

498 POSTS 0 COMMENTS

Komploti komunist për të vrarë George Orwell

Mirupafshim Katalonjë Kur u kthye në Barcelonë për herë të tretë më 29 qershor 1937, George Orwell zbuloi se policia sekrete spanjolle ishte pas tij....

Vaksina ruse Sputnik V: Instrument diplomatik apo altruizëm ndërkombëtar

Prej javësh azhurnohemi nga mediat kryesore e të gjithë botës lidhur me gjendjen e planeve vaksinore kundër Covid-19, efektshmërinë e tyre, lidhur me kë,...

200 vjetori i pavarësisë greke

Më 25 mars festohet 200 vjetori i revolucionit grek të vitit 1821 që çoi në pavarësinë e vendit nga Perandoria Osmane. Bëhet fjalë për...

Kronohistoria e një konflikti që ka ndryshuar botën

10 vjet nga fillimi i luftës në Siri është e vështirë të rrëfehet ajo që la ndodhur në vend. Konflikti është diktuar nga shtresëzime,...

Luftë dhe privatësi

Tim Cook dhe Mark Zuckerberg urrehen, por prapa përplasjes midis Apple dhe Facebook për të dhënat ka një ide të demokracisë (dhe shumë para). Nuk...

Perëndimi dhe Rusia: Pse nuk kuptohen?

Rrënjët kulturore e një konfrontimi Pas fundit të Bashkimit Sovjetik, jo vetëm elita properëndimore ruse, por edhe shumica e popullsisë, ushqenin shpresën që të bëheshin...

Të gjitha gënjeshtrat mbi problemet e vaksinës së AstraZeneca

Aspak panik: pavarësisht psikozës së përgjithshme, të dhënat e vetme zyrtare që kemi lidhur me vaksinën antiCovid na thonë se është efikase dhe e...

Me shpejtësinë e Bourla

Mesdheu, Amerika, Izraeli dhe kuptimi i historisë. CEO i Pfizer e ka avancuar garën e vaksinave duke ndryshuar çdo rregull. Avantazhi i Albert Bourla, CEO...

Modeli anglez

Deri në fundin e 2020 britanikët ndjeshin si të marxhinalizuar dhe të zhgënjyer nga Johnson. Më pas kanë ardhur vaksinat dhe tani dija shkencore...

Fillon gara për pasMerkelin

Ky është një vit superelektoral në Gjermani: fillon me dy lande të perëndimit. Kalkulimet e CDU, shpresat e të Gjelbërve dhe ringritja e SPD,...