Autorët Posts by Periskopi

Periskopi

786 POSTS 0 COMMENTS

Bregu i Smeraldtë qan rusët

Sanksionet kundër Rusisë janë një problem për Sardenjën, ku oligarkët shpenzojnë shuma të mëdha, shkruan korrespondentja e televizionit publik finlandez.   Porta e madhe rrëshqitëse prej...

Nga bumi tek rrëzimi

Sam Bankman-Fried, gjeniu i kriptovalutave, ka rënë me turp. Investime të çmendura dhe mashtrime miliardëshe, një histori amerikane pa fund.   Imagjinoni skenën, në pritje për...

Revolucioni i afërt financiar global: Rusia ndjek rolin amerikan

Asnjë vend nuk e ka sfiduar me sukses hegjemoninë globale të dollarit amerikan më parë. Kritikët e huaj e kanë stigmatizuar “privilegjin marramendës” që...

Rusistan apo Kinastan: Lojë e Madhe, raund i ri

Udhëtim në Azinë Qendrore që deri më 1991 qe Bashkim Sovjetik. Moska ushtron akoma influencën masive të saj aftësinë shantazhuese mbi ekonomitë e dobëta...

Kulti i San Siros

Të shkatërrohet apo jo stadiumi Meazza? Sgarbi kundër Sala, Inter e Milan të bashkuar. Hetim arkitektoniko – sentimental mbi debatin publik në zhvillim.   Të shpëtohet...

Musk dhe arti i djegies së 44 miliardëve në 10 leksione

Me shpejtësinë me të cilat platforma e mikroblogingut vrapon drejt katastrofës, Twitter mund të bjerë përpara akoma se të lexohet ky artikull. Nga muaji...

Robert Harris: Dy Karlët e mi të Anglisë

Autori britanik kthehet me një roman historik: gjuetinë ndaj vrasësve të Karlit të I në shekullin e XVII. Ndërsa në fron ngjitet Karli i...

Përdorimi i arësyes gjeneron liri

Kriza mjedisore, lufta në Ukrainë dhe kërcënimi atomik, pandemia dhe roli i shkencës: si shkruhet (dhe si jetohet) në pragun e humnerës? Flasin dy...

Asnjë paqe nëse Putini mbetet lider

Yaroslav Hrytsak, Docent i Historisë në Universitetin e Leopoli, e hedh poshtë hipotezën e arritjes së një armëpushimi: «Moska do të përfitonte për të...

Olivier Roy: “Rregullat vrasin identitetin”

Del në Francë libri i ri i studiuesit kushtuar «rrafshimit të botës»: «Kemi abroguar aludimin, e gjitha duhet të shpjegohet dhe nënshtrohet normave. Është...