LATEST ARTICLES

Europa: Një kështjellë që nuk është nën rrethim

Sipas të dhënave të përcjella nga UNHCR-ja, Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët – nga 258 milion emigrantët që në 2017 kanë lënë shtëpinë e tyre, mbi 68 milion janë emigrantë të detyruar, domethënë individë që e kanë braktisur shtëpinë e tyre pasi janë shtyrë nga dhuna të kryera në situata lufte apo jostabiliteti, por edhe nga efektet...

Odiseja e kotë në hapësirë

Njerëzimi imagjinon akoma se një ditë do të mund të jetojë në planete të tjerë. Por 50 vjet nga hapi i parë mbi Hënë duhet ta dimë se, të paktën për momentin, misionet hapësinore me një ekuipazh nuk kanë kuptim. Në librin e tij të fundit, “Përgjigjet e mia për pyetjet e mëdha”, fizikani Stephen Hawking theksonte se qeniet njerëzore...

Çështja katalanase është e “drejta për të vendosur”: shembulli kanadez dhe ai britanik

Vendimi që ka dënuar të “burgosurit politikë” katalanas me afate që shkojnë nga 9 deri në 13 vite burg ka gjeneruar një emocion të thellë në Katalonjë dhe ka shkaktuar manifestime të mëdha që kanë përshkuar vendin gjatë ditëve të fundit. Është një vendim jashtëzakonisht i gjatë nëqoftëse matet mbi bazën e parimeve e të vlerave themelore të demokracisë...

Çfarë është Spygate

“Spygate mund të jetë një prej skandaleve politikë më të mëdhenj të historisë”. Me këtë tweet të majit 2018, Presidenti Donald Trump niste një fushatë të re për të diskredituar hetimin lidhur me “Russiagate”, duke e drejtuar gishtin kundër administratës Obama, Departamentit të Drejtësisë dhe, në mënyrë të veçantë, FBI-së. Pak e morën seriozisht pohimin e Presidentit: akuza vërtitej...

Sipërmarrësja populiste

“Sikur të isha racionale, do ta kisha braktisur garën shumë kohë më parë”. Ngjitja e Alexandria Ocasio-Cortez e shpjeguar me teorinë elitiste e demokracisë të Schumpeter Mitologjia e krijuar rreth Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) nuk kish sesi të mos bëhej një skenar ideal. E demonstron dokumentari i kohëve të fundit i prodhuar nga Netflix, “Knock doën the house”. Fillon si historia...

Sfida e Donald Trump ndaj aparatit

Gjatë fushatës elektorale Presidenti Trump kishte premtuar shumë në fushën ndërkombëtare. Ka arritur të realizojë pak gjëra, përveçse dhënies fund mbështetjes së Shteteve të Bashkuara ndaj Daesh-it. Pavaarësisht armiqësisë së aparatit administrativ, Trump po lëviz njëkohësisht në shumë fronte, me qëllimin që të imponojë pikëpamjen e tij, në mënyrë që të mund të rivendikojë një ndryshim rrënjësor në momentin...

Mashtruesi globalist Emmanuel Macron

Kush është Presidenti francez. Nga vjen dhe çfarë dëshiron të arrijë? Një vështrim i thellë në biografinë e tij të deformuar. Kush është vërtetë Emmanuel Macron, njeriu qw në moshën 15 vjeçare u josh nga mësuesja e tij e martuar 24 vjeçare Brigitte Auzières në shkollën jezuite “La Providence” në Amiens, në Francë veriore, nëna e shokut të tij të...

Gjueti fantazmës

Sulmi Armiqtë e botnet-eve janë një grup i ngushtë inxhinierësh dhe specialistësh sigurie që vetëquhen me krenari “gardianët e internetit” dhe punojnë që rrjeti të funksionojë pa probleme. Midis tyre spikat Tillmann Werner, hulumtues shumë i gjatë dhe thatanik gjerman i kalifornianes CrowdStrike, i njohur si për entuziazmin, ashtu edhe për stilin e punës. Në 2013 arrin që...

Gjueti fantazmës

Një haker rus pa fytyrë vjedh miliona dollarë nga banka dhe llogari bankare nga e gjithë vota. Është hajduti më i pasur, një hyjni unformatike. Emri i tij shfaqet edhe në listën e atyre që kanë interferuar në presidencialet amerikane e 2016. Spiun apo kibernokriminel? Mëngjesin e 30 dhjetorit 2015, të nesërmen e fillimit të sanksioneve që Barack Obama ka...

Ditët e fundit e Vladimir Iliç Uljanovit, i quajtur Lenin

Njeriu i konsideruar si “lideri politik më i rëndësishëm i shekullit të XX-të” mbylli sytë mbi 95 vite më parë pas një sëmundje të gjatë dhe të tmerrshme Më 21 janar të vitit 1924 vdiq Vladimir Iliç Uljanovi, i njohur më mirë si Lenin, “politikani më i rëndësishëm i shekullit të XX” sipas Enciklopedia Britannica. Lenini qe udhëheqësi i revolucionit...