LATEST ARTICLES

Amerika e Donald Trump sipas Steve Bannon

“Trump do të rizgjidhet, por do të pësojë një impeachment të dytë. Biden është një hipokrit dhe Hillary nuk do të dorëzohet kurrë. Pret...

Irani: Një vend ende i paformuar plotësisht

Një vend shumë civil me një histori të madhe që nuk arrin të gjejë një identitet të tijin dhe përfundon për t’u parë si...

Lufta në Libi bëhet edhe me goditje propagande

Më 8 janar, Kryeministri italian Giuseppe Conte ka kërkuar që të takojë bashkë dy rivalët libianë: Fayez al Sarraj, Kryeministër i Qeverisë së Marrëveshjes...

Kush është Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan, politikani më kontradiktor në historinë e Turqisë moderne, ka lindur në distriktin e harruar Kasimpasha nga një familje e klasës punëtore...

Soleimani nuk ishte objektivi i vetëm i Shteteve të Bashkuara

Dalin të reja të rëndësishme lidhur me vrasjen e Gjeneralit Soleimani. Parasëgjithash, motivi. Presidenti amerikan Donald Trump ka dhënë një intervistë për Fox News,...

Po sikur Albert Camus të jetë vrarë nga KGB-ja?

Kjo është një histori që mbi të gjitha bazohet tek hipoteza (dhe nuk ka sesi të jetë ndryshe, duke qenë se po flasim për...

Gjithçka që doni të dini për Putinin e KGB-së dhe miqtë e vërtetë të...

“Nuk ekziston një term i tillë si ish agjent i inteligjencës”, thonë në Rusi dhe Vladimir Putini, që ka punuar për shërbimet sekrete sovjetike...

Fantazma e Jimmy Hoffa

Për filmin “The Irishman”, filmin e Martin Scorsese lidhur me sindikatën amerikane, mafien dhe korrupsionin. Duhet të pyesim edhe sesi vazhdojnë sot këto metoda,...

Vështrimi i Olga Tokarczuk

  Me Nobelin e Letërsisë të caktuar njëherazi polakes Olga Tokarczuk dhe austriakut Peter Handke, mund të pohohet se ka fituar Europa Qendrore, me të...

Charles Ponzi, ai i skemës mashtruese financiare

Historia e një njeriu dhe e një mashtrimi Nga emigrant i thjeshtë në magjistar të financës: Historia e Charles Ponzi, që në Boston e viteve...