LATEST ARTICLES

Rezultati i sfidës midis Donald Trump dhe Joe Biden, kini besim, nuk e dinë as gurutë, që mezi e fshehin tifozllëkun e tyre. Di në fakt se Amerika e shekullit të XXI do të ndryshojë fytyrë, pasion, fe, moshë,...
Presidenti Recep Tayyip Erdogan – shpjegon për «La Lettura» studiuesi Galip Dalay, bashkëkombas i tij – «ndjek politika force të lidhura me historinë e vonshme», paksa siç bëjnë vende të tjera me një të kaluar koloniale: shih Rusinë, Francën...
Të premten 16 tetor ka përfunduar java e parë e parë dhe e vetme e dëgjimeve për zgjedhjen e kandidates gjykatëse për Gjykatën Supreme Amy Coney Barrett, të cilës tashmë i mungon vetëm vota në Senat për t’u emëruar...
William Barr, Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, ka akuzuar Antifa – një lëvizje “antifashiste” militante – se është në origjinën e dhunës që ka shpërthyer në manifestimet e protestës të organizuara në Shtetet e Bashkuar në vijim...
Kështu Xi Jinping kontrollon Paqësorin Një rrjet platformash lundruese, kullash kontrolli dhe ndjesorësh në thellësi të madhe në Detin e Kinës Jugore. Nga Malajzia në Korenë e Veriut: kështu Pekini dëshiron të fitojë luftën për hegjemoninë e oqeanit. Një analizë...
Çështja libiane është tashmë prej vitesh një prej pikave kryesore të situatës gjeopolitike të zonës mesdhetare; të ndryshëm janë argumentat me interes strategjik që përqëndrohen në këtë territor: ushtarake, për kontrollin e zonës qendrore të bregut mesdhetar dhe të...
Trump në përplasjen finale kundër Rendit të Ri Botëror   Buzëqeshja e Amy Coney Barrett shkëlqen në oborrin e Shtëpisë së Bardhë kur Presidenti Trump të shtunën e kaluar e ka emëruar si Gjykatëse të Gjykatës Supreme. Presidenti ka mbajtur një...
Me helmimin e Alexei Navalny ringjallen preokupimet në arenën ndërkombëtare lidhur me përdorimin e agjentëve kimikë. Rregullimet në fuqi të vendosura nga OPCW, Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike, nuk e parashikojnë posedimin dhe përdorimin e këtyre agjentëve. Gazi...
Kur në prillin e 2020 është njoftuar se autoritetet gjermane kishin arrestuar 4 shtetas taxhikë që po projektonin një sulm ndaj një baze ushtarake në Gjermani, shumë kanë pyetur: «Nga vijnë këta njerëz? Çfarë vendi është ky? Është ndoshta...
Mungon një figurë udhëheqëse që të dëshirojë të marrë mbi vete kostot e krijimit të një qeverisjeje globale të re. Shtetet e Bashkuara i shmangen çdo tundimi për lidership global, ndërsa Kina duket sot ende tejet e kapur pas...