Teknologji

Teknologji

Lufta e Shteteve të Bashkuara kundër Huawei

Një prej instrumentave për të penguar Huawei ka qenë sigurisht e drejta ekstraterritoriale e vënë në funksionim në vitin 1977 nga Shtetet e Bashkuara...

Kibernosiguria e Yllit të Davidit

Me prodhimin e virusit Stuxnet në 2010, Izraeli u demonstrua superfuqi kibernetike. Qysh atëhere, ka arritur ta ruajë një status të tillë. Nëpërmjet përpjekjes...

Hapa shumë të vegjël për planetin

Konferenca për klimën e Katovicës ka përfunduar me një marrëveshje pozitive, por e pamjaftueshme për ta frenuar ngrohjen globale. Sinjalet e optimizmit vijnë nga...

Çfarë fshihet pas aferës Huawei?

Një analizë për të kuptuar të vërtetën: prapa saj mund të fshihet një çështje e ndjeshme e sigurisë kombëtare   Pavarësisht ftesës së bërë ditë më...

Perandoria informatike amerikane në sprovën kineze

Interneti është ana virtuale e primatit amerikan në botë. Pavarësisht qasjes universaliste, Silicon Valley është i ndërthurur me shtetit federal dhe i siguron inteligjencës...

Kush janë padronët e rinj të teknologjisë?

E ardhmja e teknologjisë është e ardhmja e e financuesve të saj. Dhe financuesit kanë ndryshuar. Fillimisht qenë ushtarakët, më pas të quajturit venture...

Si një celulë sekrete e Facebook manipulon opinionin publik

Çfarë kanë të përbashkët AfD-ja (Alternativa për Gjermaninë), Rodrigo Duterte, Mauricio Macri, Narendra Modi, Barack Obama, Partia Kombëtare Skoceze dhe Donald Trump? Të gjithë...

Çfarë parashikon reforma e Bashkimit Europian për copyright

  Reforma e copyright e Bashkimit Europian, që ka marrë votën pozitive të Parlamentit Europian, lind nga konstatimi i vështirësive që has sot ruajtja e...

“Vetëm Google dhe Facebook i manipulojnë qëndrimet e përdoruesve në mënyrë kaq ekstreme. Në...

Një intervistë me Jaron Lanier ''Mund të jetohet pa rrjete sociale, shpifësira që shkatërrojnë shoqërinë. Fillimisht më konsideronin si një ekstremist tradhëtar, kurse tani më...

Nga agimet e Web-it tek Blockchain: shumë dritë dhe disa hije

Në vitin 1972, Vinton Cerf (Zëvendëspresident i Google) dhe Robert Kahn shpikën një teknologji të re që mundësonte – dhe mundëson – transmetimin e...
0FansLike
66,550FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS