Histori

Histori

“Më kanë vjedhur Franz Kafka”: Historia e procesit të dorëshkrimeve të humbura të Joseph...

Quhej njëlloj si femra e parë, Eva, dhe nga 2016 sillej vërdallë me dy thasë plastikë plot me dokumenta, duke e rruar kokën, vazhdimisht....

Michel Onfray: “Teoria e gjinisë përgatit transhumanin, objektiv final i kapitalizmit”

Eseisti dhe filozofi Michel Onfray çon për shtyp një libër në të cilin ndërton një teori të diktaturës duke u mbështetur në veprën e...

Otto Skorzeny: “Pse nuk e morëm Moskën?”

Kujtimet e oficerit gjerman shpjegojnë se çfarë e ka shkaktuar humbjen e Wehrmacht gjatë luftës Çdo pranverë, në periudhën përgatitore të Ditës së Fitores, televizioni...

Pranvera e Pragës dhe trashëgimia e saj: Perspektiva sllovake

Pranvera e Pragës, një përpjekje për të demokratizuar diktaturën socialiste çekosllovake, ka mundësi që të jetë ndërkombëtarisht si ngjarja historike më e njohur në...

Pakti i Mossulmimit sovjeto – gjerman ndihmoi fitoren eventuale sovjetike

Një intervistë me Sergey Ivanov Edhe pak ditë dhe bota do të shënojë përvjetorin e 80-të e fillimit të Luftës së Dytë Botërore. Sergey Ivanov,...

Nga Perandoria e Shahut tek Republika Islamike e Ajatollah Khomeinit

Rënia e Persisë (Iranit aktual) fillon në vitin 1941, kur pushtohet nga Anglia dhe Bashkimi Sovjetik për të mbrojtur burimet vendore të naftës nga...

Historia sekrete e L’Oréal

Natën e 3 shkurtit 2004, gjigandi i kozmetikës L’Oréal, ka njoftuar ristrukturimin e kapitalit të saj. zhduket kështu holdingu kontrollues i themeluar nga Eugène...

Boko Haram: Terrori islamist në Nigeri

I lindur si një lëvizje politike, Boko Haram ia ka hyrë luftës së armatosur, duke radikalizuar thëniet islamike dhe duke zbatuar logjikën e terrorit...

Çfarë fshihet pas kërkesave greke lidhur me dëmshpërblimet gjermane e Luftës së Dytë Botërore?

Diskutimet lidhur me nazistët mund të heqin vëmendjen nga një çështje shumë më e rëndësishme: tensionet aktuale në brendësi të Bashkimit Europian. Në muajin prill...

Si Deep State e ndaloi një President amerikan t’i tërhiqte trupat nga Koreja

Presidenti Carter donte që t’i trupat tokësore amerikane nga Gadishulli Korean. Deep State nuk qe dakord.   Me Presidentin amerikan Donald Trump që shpreh edhe një...
0FansLike
66,550FollowersFollow
26,900SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS