Gjeopolitike

Gjeopolitike

Defender Europe 2020 nuk është një pushtim ushtarak amerikan

Me manovrën gjiganteske ushtarake në Europë, Shtetet e Bashkuara po tregojnë qartë se nuk largohen prej saj. Përkundrazi, zënë hapësirën midis Moskës e Berlinit....

Çfarë do të thotë kriza e koronavirusit për të ardhmen e Bashkimit European dhe...

Një intervistë me Federico Rampini Emergjenca e koronavirusit nuk zbulon vetëm pafuqishmërinë e çdo individi, por nxjerr lakuriq edhe brishtësinë e limitet e fuqive të...

Kina dhe Rusia: Aleancë ushtarake? Jo edhe me aq ngut

Bashkëpunimi luftarak midis Kinës dhe Rusisë është i thellë dhe anormal për vende joformalisht aleatë. Të dy vendet e përdorin njëri tjetrin për t’u...

Gjeopolitika e epidemive

Në histori infeksionet e mëdha kanë kushtëzuar raportet midis shteteve dhe i kanë shtyrë qeveritë të krijojnë organizata ndërkombëtare për t’i luftuar ato. Më 28...

Konferenca e Berlinit dhe «lufta civile» në Libi

Konferenca e Berlinit për Libinë e 19 janarit 2020, në të cilën kanë marrë pjesë 11 vende (në shumicë krerë qeverie) dhe organizatat më...

Politika e ardhshme amerikane demokrate sipas ish Këshilltarit Presidentit Obama për Rusinë

Natylie Baldwin bisedon me James Carden lidhur me idetë e politikës së jashtme pranë Departamentit të Shtetit dhe në gjirin e Partisë Demokrate, përfshi...

Marrëdhëniet e hidhura midis Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor

Në sytë e vëzhguesve të huaj dhe të qytetarëve europianë, Bashkimi European po transformohet në një subject grotesk. Është një ndryshim i ngadaltë, por...

Amerika e Donald Trump sipas Steve Bannon

“Trump do të rizgjidhet, por do të pësojë një impeachment të dytë. Biden është një hipokrit dhe Hillary nuk do të dorëzohet kurrë. Pret...

Irani: Një vend ende i paformuar plotësisht

Një vend shumë civil me një histori të madhe që nuk arrin të gjejë një identitet të tijin dhe përfundon për t’u parë si...

Lufta në Libi bëhet edhe me goditje propagande

Më 8 janar, Kryeministri italian Giuseppe Conte ka kërkuar që të takojë bashkë dy rivalët libianë: Fayez al Sarraj, Kryeministër i Qeverisë së Marrëveshjes...
0FansLike
66,550FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS