Default Category

Default Category

This is a general category which will hold all posts that don't belong to another specific category.

Default Category

Default Category
This is a general category which will hold all posts that don't belong to another specific category.

Gjeopolitika e Gabriel García Márquez

Nga Fidel Castro tek Carlos Andrés Pérez, miqësitë e shkrimtarit kolumbian zbulojnë shumë mbi “qasjen shkencore ndaj pushtetit” të tij. Dhe mbi identitetin latinoamerikan.   Më...

Covid-19. Nga Britania e Madhe një tjetër “prove teknike” lufte informacioni?

Një ish shef i MI6-ës angleze thekson se ka parë prova të reja lidhur me origjinën artificiale të koronavirusit dhe me përgjegjësinë e Kinës.   E...

Profesor Massimo Clementi: “Zangrillo ka të drejtë, virusi u dobësua. Maskat? Në natyrë janë...

Profesor Clementi, ju dhe Zangrillo jeni vendosur në qendër të furtunës mediatike. (I  pashqetësuar). Pse në furtunë?   Për studimin që keni bërë dhe mbi të cilin...

Moment Sputnik edhe për Kinën?

Bashkëbisedim me Maurizio Molinari, Kryeredaktor i “La Repubblica” Midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara është në zhvillim një Luftë e Ftohtë shumë e ndyshme nga...

Në Tien An Men Kina shpëtoi nga fati i Bashkimit Sovjetik?

30 vite më parë, Kina shmangu rebelimin: revolta e Pekinit u shtyp me forcë. Ushtria kineze e zbrazi sheshin kryesor nga manifestuesit. Ngjarjet në...

Pse është kaq e vështirë të reformohet policia amerikane

Kur ka nisur të qarkullojë në rrjet filmimi që tregonte çastet e fundit të jetës së George Floyd, shumë e kanë parë të zënë...

Stanley Ho, mbreti i kazinove

Stanley Ho, mbreti i kazinove Historia e pabesueshme e njeriut që ka shpikur Macao Stanley Ho ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeçare pasi ka...

Të ndryshojmë qytetet

Jo trafik, reduktim i ndotjes, solidaritet midis njerëzve, masa në favor të më të dobtëve. Gjatë këtyre muajve banorët e qyteteve kanë eksperimentuar një...

Traktatet që bënë Lindjen e Mesme

Lindja e Mesme pas Traktatit Sykes – Picot Traktati i fshehtë Sykes – Picot i majit 1916, me të cilin Franca dhe Anglia do të...

Rusia, referendumi kushtetues: Në çfarë konsiston dhe çfarë do të ndryshojë

I parashikuar të mbahej më 22 prill, referendumi është shtyrë në një datë për t’u përcaktuar, megjithatë mbetet një hap i rëndësishëm për fatet...
0FansLike
66,550FollowersFollow
32,600SubscribersSubscribe

EDITOR PICKS