Autorët Posts by Periskopi

Periskopi

403 POSTS 0 COMMENTS

9 mite false lidhur me Operacionin Barbarossa

Pushtimi gjerman i Bashkimit Sovjetik, i filluar më 22 qershor 1941, qe operacioni më i madh ushtarak i historisë. I lindur nga dëshira e...

Nyja e Hong Kongut dhe e ardhmja e Kinës së...

Një bashkëbisedim me Giorgio Cuscito Të paktën qysh nga viti 1997 – viti i rikthimit zyrtar të ish kolonisë britanike nën sovranitetin e Republikës Popullore...

Shpëtimi i Kombeve të Bashkuara në epokën e mosndëshkueshmërisë

Në marrëdhëniet ndërkombëtare edhe në momentet më të mira, moskuptimet nuk mungojnë. E konfirmon këtë Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres:...

Katër opsione për Moskën

Rusia e Putinit nuk ka më ndërmend ta mbështesë regjimin e Lukashenkos. Ama nuk mund t’ia lejojë vetes që Bjellorusia të afrohet shumë me...

Nëqoftëse bie Bjellorusia

      Manovra dhe objektiva Është nga mbrëmja e 9 gushtit që nëpër rrugët e Minskut dhe të qyteteve të tjerë të shumta bjelloruse që po...

Nexta si koordinatore proteste

NNjë teknologji e re “Maidani” me ndihmën e aplikacionit Telegram është eksperimentuar në Bjellorusi  Njerëz që natën kur pas zgjedhjeve presidenciale në Minsk me tentativën...

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arrijnë një marrëveshje historike (me...

Ishte në ajër tashmë prej kohësh, por vetëm tani është bërë realitet: Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të normalizojnë marrëdhëniet e tyre...

Shkruhet Kamala Harris, lexohet Hillary Clinton

Emërimi i zëvendëses së Joe Biden, e prezantuar si femër dhe idhtare e zezë e njerëzve të thjeshtë, në të vërtet përbën një shpullë...

Shtetet e Bashkuara kundër Huawei

Në fund të janarit Ministri i Jashtëm britanik Jeremy Hunt ka ardhur në Uashington për një seri takimesh lidhur me një temë të mprehtë:...

Nga origjina e pandemisë tek ajo çfarë na pret

Një intervistë me Profesorin Andrea Crisanti Si ka filluar gjithçka? Si është menaxhuar emergjenca? Do vijë shpejt vaksina? Si të lëvizet në frontin e hapjes...