Autorët Posts by Periskopi

Periskopi

403 POSTS 0 COMMENTS

Nagorno – Karabakh: Historia e një konflikti

Një prej problemeve kryesore që aktualisht prekin Armeninë përbëhet nga çështja e Karabakh, një rajon i ndodhur në kufijtë lindorë e rrafshnaltës armene, që...

Cilët janë dhe si funksionojnë testimet për Covid-19

Brenda pak muajsh pandemia e Covid-19 është spostuar nga një kontinent tek tjetri. Sot numërohen më shumë se 31 milion të prekur dhe më...

Plani Marshall: Do të ishte një mënyrë për të përballuar krizën...

Me mbarimin e Luftës së Dytë Botërore me fitoren e aleatëve, kriza në raportin midis dy superfuqive – Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik...

“Të japësh gjykime etike për të kaluarën është e drejtë dhe...

Një intervistë me Donald Bloxham Anglezi Donald Bloxham mohon se analiza e ngjarjeve mund të nga një vlerësim që është edhe moral. «E drejtë të...

Loja e nëntorit nuk është mbyllur akoma

Nuk është mister fakti që popullariteti i Donald Trump është reduktuar ndjeshëm gjatë këtyre muajve, fajtor menaxhimi i pandemisë së Covid-19 nga ana e...

Lindja e Mesme dhe Ballkani, ja Trump stabilizuesi

Një intervistë me Germano Dottori Sot në Shtëpinë e Bardhë është mbajtur ceremonia e për firmosjen e Marrëveshjes së Abrahamit që parashikojnë njohjen e Izraelit...

Dita kur u zhduk Polonia

Më 17 shtator të 1939 trupat sovjetike kaluan kufirin e Polonisë tashmë të pushtuar nga Hitleri. Fshirja e vendit nga hartat gjeografike dhe katandisja...

Arma e pabesueshme e Donald Trump

Bombë bërthamore, raketë apo hapësiroplan?  Një testatë bërthamore e re dhe e panjohur, raketë hipersonike “super duper” apo misteriozi hapësiroplan X-37B? Ja se çfarë mund...

Nga “Thellësia strategjike” tek “Atdheu blu”: Evolucioni i mendimit strategjik turk

Koncepti Mavi Vatan (Atdheu blu) që ka shkaktuar një përmbysje tendence në politikën e jashtme turke dhe në interpretimin e përkufizimin që strategët e...

Ju rrëfej pozicionimin e ri strategjik të Kinës. Analiza e Giancarlo...

“Lufta e Ftohtë” e re midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara nuk ka sesi të mos krijojë mundësi të mira për vende si Turqia...