Autorët Posts by Periskopi

Periskopi

407 POSTS 0 COMMENTS

Kush fiton? Kush humb?

Rezultati i sfidës midis Donald Trump dhe Joe Biden, kini besim, nuk e dinë as gurutë, që mezi e fshehin tifozllëkun e tyre. Di...

Turqia neo-otomane? Jo, vetëm pasperandorake

Presidenti Recep Tayyip Erdogan – shpjegon për «La Lettura» studiuesi Galip Dalay, bashkëkombas i tij – «ndjek politika force të lidhura me historinë e...

Amy Coney Barrett dhe Doktrina Origjinaliste

Të premten 16 tetor ka përfunduar java e parë e parë dhe e vetme e dëgjimeve për zgjedhjen e kandidates gjykatëse për Gjykatën Supreme...

Një histori e shkurtër e lëvizjes Antifa

William Barr, Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, ka akuzuar Antifa – një lëvizje “antifashiste” militante – se është në origjinën e dhunës...

Një oqean inteligjencë

Kështu Xi Jinping kontrollon Paqësorin Një rrjet platformash lundruese, kullash kontrolli dhe ndjesorësh në thellësi të madhe në Detin e Kinës Jugore. Nga Malajzia në...

Libia dhe organizimi i energjisë së saj

Çështja libiane është tashmë prej vitesh një prej pikave kryesore të situatës gjeopolitike të zonës mesdhetare; të ndryshëm janë argumentat me interes strategjik që...

Trump vs. Deep State

Trump në përplasjen finale kundër Rendit të Ri Botëror   Buzëqeshja e Amy Coney Barrett shkëlqen në oborrin e Shtëpisë së Bardhë kur Presidenti Trump të...

Gazi Novichok: Projekti sovjetik dhe zhvillimi i tij

Me helmimin e Alexei Navalny ringjallen preokupimet në arenën ndërkombëtare lidhur me përdorimin e agjentëve kimikë. Rregullimet në fuqi të vendosura nga OPCW, Organizata...

Taxhikistani: Shteti në kufi

Kur në prillin e 2020 është njoftuar se autoritetet gjermane kishin arrestuar 4 shtetas taxhikë që po projektonin një sulm ndaj një baze ushtarake...

Në kërkim të një rendi të ri botëror

Mungon një figurë udhëheqëse që të dëshirojë të marrë mbi vete kostot e krijimit të një qeverisjeje globale të re. Shtetet e Bashkuara i...